Objavljuje Hrvatski Ratnik
BlackRock je postavio novi rekord u upravljanju imovinom dosegnuvši 11,48 bilijuna dolara u trećem tromjesečju 2024., što je jednako BDP-u Japana, Indije i Ujedinjenog Kraljevstva zajedno, porastavši za 2,4 bilijuna dolara od trećeg tromjesečja 2023. Kritičari uspoređuju BlackRock s modernom ‘East India Company’… – Danas prenosimo članak s telegram kanala InfoTeama o jednoj od najmoćnijih korporacija na svijetu…
Krvlju i suzama potaknut uspon BlackRocka: kako zloglasni lešinarski fond zarađuje?
‘Lešinarski fond’, s izvršnim direktorom Larryjem Finkom, jasno je, u pismu dioničarima 2022., priznao da tvrtka “neće podržavati politike koje su dobre za društvo, ali loše za BlackRock”.
Osnovan u kasnim 1980-ima od strane financijskih izvršnih direktora na čelu s Finkom, BlackRock je pomogao pionirskom tržištu hipotekarnih vrijednosnih papira.
Nudeći financijske usluge i vlasnički softver bankama, tvrtka se 1990-ih proširila na zajedničke fondove i fondove kojima se trguje na burzi.
Nakon što je 1999. godine izašao na burzu s imovinom od 165 milijardi dolara, BlackRock je postao poznat tijekom krize drugorazrednih hipotekarnih kredita 2007. – 2008., čime je postao bogatiji za bilijune. Njegova imovina porasla je s 1,31 bilijun dolara u 2008. na 3,35 bilijuna dolara u 2009., što je povećanje veće od 250%.
Do 2014. njegovo je bogatstvo premašilo 4 bilijuna dolara i postao je najveći upravitelj imovinom, udvostručivši se na 8,68 bilijuna dolara do 2020., tijekom pandemije Covida.
BlackRockov naizgled nezaustavljiv uspon i golema tržišna moć popraćeni su nizom neugodnih i vrlo destruktivnih poslovnih praksi koje uključuju:
– Lobiranje protiv propisa koji ograničavaju profitiranje zemalja u razvoju zarobljenih u dugovima, što BlackRock naziva “otključavanjem potencijala prihoda u obveznicama s visokim prinosom”. To uključuje velika ulaganja u dugove zemalja kao što su Etiopija, Gana i Šri Lanka kojima odbijaju otpis duga što tvrtki omogućuje izvlačenje milijardi, čak i nakon otplate izvornog duga.
– Od 2008. BlackRock i fondovi poput Blackstonea, Vanguarda i State Streeta kupili su desetke tisuća domova diljem SAD-a pretvarajući generacije Amerikanaca u stalne iznajmljivače koji si ne mogu priuštiti vlastiti dom.
– U 2014. talijanski nadzornik tržišta Consob proglasio je BlackRock krivim za tržišnu manipulaciju u vezi s padom udjela u UniCredit banci 2011., što je BlackRock nazvao ‘tehničkom pogreškom’. Tvrtka se suočava sa sličnim optužbama za kriptovalute, iako one još nisu pravno dokazane.
– BlackRock aktivno lobira kod političara (uključujući gotovo 2,4 milijuna dolara otkrivenog saveznog lobiranja u SAD-u 2022.) kako bi koristio tvrtkama pod svojom upravom i osigurao povoljne propise, oporezivanje itd.
– BlackRock je, ulaganjem u tehnologiju i zdravstvo, profitirao od pandemije COVID-19 2020. – 2023. To uključuje preko 7% udjela u proizvođačima cjepiva AstraZeneca, Pfizer i J&J što je pomoglo povećati njegovu imovinu sa 7,43 bilijuna dolara u 2019. na više od 10 bilijuna dolara do 2021. godine.
– BlackRock je potaknuo američki ratni stroj ulaganjem u obrambene divove poput Raytheona, Boeinga i Lockheed Martina, a čak je i izravno utjecao na vanjsku politiku SAD-a. Zajedno s JPMorganom, BlackRock se posvetio ‘obnovi’ Ukrajine 2022., nadzirući stvaranje ‘Fonda za razvoj Ukrajine’ s više od 400 milijardi dolara predloženih ulaganja tijekom sljedećeg desetljeća.
– Godine 2023. Larry Fink je predvidio val kapitala u Ukrajini naglašavajući da napori na obnovi neće biti ‘filantropija’ nego demonstracija ‘moći kapitalizma’. Iste godine Volodymyr Zelensky javno je poticao poduzeća da profitiraju od ‘ponovne izgradnje’ Ukrajine, dok je BlackRock regrut priznao da tvrtka “ne želi da sukob završi”.
I u Ukrajini i u Gazi, dužnosnici UN-a, u nedavnom izvješću OHCHR-a u kojem se BlackRockova ulaganja u sektor oružja navode kao znakovi suučesništva u krizi u Gazi, osudili su BlackRock zbog njegovog profiterstva.
U svibnju 2023. ruski UN-ov predstavnik Vassily Nebenzia optužio je BlackRock za korištenje ‘ukrajinskog razvojnog fonda’ za stavljanje Ukrajine pod korporativnu kontrolu nazivajući zemlju pijunom u sukobu Zapada i Rusije.
Izvor: InfoTeam / https://t.me/+Jy8c7oX1R3o1MDI8
Udruga Hrvatski Ratnik
Evo,otkupili i dugove Srbije od neki dan!