Posted by Hrvatski Ratnik
Tajanstveni projekt nazvan “Cumulus” iz 1952., zamišljen i proveden od britanskih znanstvenika kako bi umjetno stvorili kišu s ciljem da u slučaju krize poplavi sovjetske rovove i zarobi tenkove u blatnim morima. Ideja se činila genijalnom. No, put do pakla popločan je dobrim namjerama. I umjesto u blatu zarobljenih tenkova, snažne kiše, izazvane projektom Cumulus, izazvale su katastrofalne poplave u UK uz rijeku Exmoor.
U kolovozu 1952. godine, usred Hladnog rata i političkih nemira, znanstvenici su, na zahtjev britanskih Kraljevskih zračnih snaga (RAF), hrabro zakoračili u svijet eksperimentiranja s vremenskim prilikama nedaleko grada Lynmouth u Devonu.
Tajanstveni projekt nazvan “Cumulus” zamišljen je kako bi se umjetno stvorilo kišu s ciljem da u slučaju krize poplavi sovjetske rovove i zarobi tenkove u blatnim morima.
Ideja se činila genijalnom – priroda pod kontrolom čovjeka. No, put do pakla, kažu, popločan je dobrim namjerama. Stvaranje kiše nije bila nova zamisao, ali korištenje znanosti kako bi se unaprijedile vojne taktike predstavljalo je rizik.
Kroz projekt Cumulus, znanstvenici su se poslužili srebrnim jodidom kako bi “posijali” oblake. Mikroskopske čestice srebrnog jodida privlačile su vodenu paru i stvarale regentropfe. Zvuči jednostavno, ali njegova provedba bila je sve osim toga.
Dana 15. kolovoza, eksperiment se pokazao pogubnim. Umjesto da tenkovi budu zarobljeni u blatu, snažne kiše, izazvane kemijskim intervencijama u projekt Cumulus, izazvale su katastrofalne poplave uz rijeku Exmoor. Vodene mase, umjesto da se zaustave, razlile su se, odnoseći sa sobom 34 života i ostavljajući iza sebe trag uništenja.
Smrtonosno savezništvo između znanosti i prirode postalo je očigledno – ambicije ljudi mogu izazvati nepredvidive i katastrofalne posljedice.
Kako se tragedija otkrivala, projekt Cumulus brzo je nestao u tajnosti. Dokazi o znanstvenim eksperimentima nestali su u vojnim arhivama, a čitav događaj postao je strogo čuvana tajna. No, istina nije mogla ostati zauvijek skrivena. Godinama kasnije, otkriveni su dokumenti koji su potvrdili postojanje projekta Cumulus i njegov fatalni ishod.
Projekt Cumulus nije samo priča o znanosti i eksperimentima koji su pošli krivo, već i podsjetnik da priroda ne podliježe ljudskim ambicijama. Snažni elementi prirode ne mogu se kontrolirati kao eksperimentalne varijable u laboratoriju.
Naša potreba za kontrolom i dominacijom često nas tjera na hrabre korake, ali ponekad se ti koraci okrenu protiv nas.
Današnja priča o projektu Cumulus nije samo upozorenje o prošlim pogreškama, već i podsjetnik da znanstveni napredak i eksperimentiranje s prirodom zahtijevaju duboko promišljanje, etiku i pažnju zbog mogućih posljedica.
Kako se svijet suočava s izazovima kao što su klimatske promjene i tehnološki napredak, važno je da znanstvenici pristupaju svojim istraživanjima vođeni odgovornošću kako bi osigurali da se ne ponove tragedije poput one u Lynmouthu.
Izvor: crona.hr / Robert Špehar
Naslovna fotografija: Pexels
Udruga Hrvatski Ratnik