Hrvatski Ratnik nikoga ne mrzi i ne psuje Boga ni svetinje
https://t.me/hrvatskiratnik [email protected]

Protuteža svestranoj tehnologizaciji jesu snažni pojedinci!

Objavljuje Hrvatski Ratnik

Zamislimo, primjerice, kako će ovakve velike informatičke greške izgledati onda kada će svi naši podaci – naše osobne kartice, naši zdravstveni identiteti, naši bankovni računi – biti držani na jednom mjestu. Problem nije nužno u samoj tehnologiji, već u kontekstu u kojem se ta tehnologija koristi, odnosno u srcima i umovima onih koji ju koriste i njome upravljaju. – Piše Sapere Aude o jučerašnjem globalnom pucanju informatičkih sustava…

Globalno pucanje informatičkih sustava uzrokovano je softverom za informacijsku sigurnost u kombinaciji s Microsoftovim operativnim sustavom. Ovo nam je iskustvo još jednom ukazalo na to koliko je naš svijet fragilan i koliko lako, zbog njegove globalne umreženosti, ali i našeg slijepog povjerenja u tehnocentrični globalistički sustav upravljanja, može doći do široko rasprostranjenih i iznimno opasnih ishoda.

Zamislimo, primjerice, kako će ovakve velike informatičke greške izgledati onda kada će svi naši podaci – naše osobne kartice, naši zdravstveni identiteti, naši bankovni računi – biti držani na jednom mjestu.

Takvu je centralizaciju Europska unija već najavila i krenula u njenu implementaciju. Osim neizbježnih ljudskih pogrešaka (kakva je ova danas izgledno, ali ne i zasigurno, bila), može doći i do zloupotrebe takvih velikih sustava, stoga se vrlo lako može dogoditi i da se zapad uskoro formalno transformira iz onoga što je filozof John Lennox nazivao ‘nadzornim kapitalizmom’ u ‘nadzorni komunizam’.

Naime, jedina razlika koju Lennox pronalazi između trenutne totalitarne digitalizirano komunističke Kine i vrijednosno ispražnjenog amoralnog zapada jest činjenica da tamošnje nadzorne tehnologije drži isključivo država, dok je kod nas ista takva tehnologija, s istim mogućnostima, igrom slučaja vlasnički raspršena u niz korporacija.

Naravno, kroz prethodne godine vidjeli smo koliko efikasno na današnjem zapadu dolazi do udruživanja velikih korporacija i države, kao što je to bilo u primjeru bivšeg vodstva Twittera koje je pogodovalo američkoj Demokratskoj stranci na prethodnim predsjedničkim izborima, pripomažući time krizi u kojoj se svijet danas nalazi.

Problem nije nužno u samoj tehnologiji, već u kontekstu u kojem se ta tehnologija koristi, odnosno u srcima i umovima onih koji ju koriste i njome upravljaju.

Povezivanje svijeta u sferama ekonomije, biznisa, trgovine, turizma i svega ostalog bilo je neizbježno. No, sada se moramo ponovno okrenuti lokalnim zajednicama, onim zajednicama koje Edmund Burke nazivao ‘malim vodovima’, te kroz njih nanovo uzdići univerzalna moralna sidra koja smo kroz prethodnih stotinjak godina nepromišljeno rušili.

Protuteža svestranoj tehnologizaciji jesu upravo snažni pojedinci, a snažni pojedinci ne proizvode se u društvima koja svojim ustrojem reflektiraju dehumanizirajuće tehnološke strojeve, strojeve u kojima je pojedinac utopljen u mreži algoritama.

Kroz renesansu objektivnog morala, onog Dobrog, Istinitog i Lijepog, možemo opet postati civilizacija, umjesto raspršenog skupa vrijednosno ispražnjenih i moralno dezorijentiranih pojedinaca, čija je jedina zajednička točka to što smo svi više-manje jednako potlačeni od iste društveno-političke elite i njihovih novonormalnih izuma.

Izvor: Sapere Aude/Slobodni Zajedno

Udruga Hrvatski Ratnik

Bez komentara
Ostavite vaš komentar