Piše: Vjekoslav Krsnik
Domobranima, koji su iz vojarne u Ilici došli do današnjeg Trga bana Jelačića, namjera je bila proglasiti hrvatsku republiku. Putem su izražavali veliko narodno nezadovoljstvo protiv Srba povicima “Dolje srpska dinastija! Dolje kralj Petar! Dolje srpski militarizam!”. Tadašnji šef policije Grga Budislav Angjelinović svojim vojnicima, među kojima su bili i naoružani članovi ‘Srpskoga sokola’, naredio je pucnjavu s okolnih zgrada…
I ove godine hrvatska javnost je bila uskraćena podsjećanja na jedan važan događaj iz moderne hrvatske povijesti. Taj nadnevak je 5. prosinca kada je nakon raspada Austrougarske monarhije pučanstvo grada Zagreba, predvođeno pripadnicima 25. i 53. domobranske pukovnije, prosvjedovalo protiv odluke Narodnog vijeća da njihovo izaslanstvo kao ‘guske u maglu’ ode u Beograd pokloniti se srbijanskom kralju Karađorđviću radi stvaranja zajedničke države Srba Hrvata i Slovenaca, kasnije Jugoslavije.
Prema tadašnjem svjedočenju domobrana, koji su iz vojarne u Ilici došli do današnjeg Trga bana Jelačića, njihova je “namjera bila proglasiti hrvatsku republiku”.
U istom svjedočenju navodi se da se putem izražavalo veliko narodno nezadovoljstvo protiv Srba povicima “Dolje srpska dinastija! Dolje kralj Petar! Dolje srpski militarizam!”. Isto tako se klicalo slobodnoj Hrvatskoj, Stjepanu Radiću i hrvatskoj republici.
Tadašnji šef policije Grga Budislav Angjelinović, koji je dan prije zabranio glasilo Hrvatske stranke prava, svojim vojnicima, među kojima su bili i naoružani članovi ‘Srpskoga sokola’, naredio je pucnjavu s okolnih zgrada, između ostalih i s današnje zgrade Jurišićeva 1.
U tom pokolju ubijeno je 13 prosvjednika među kojim 9 vojnika, a ranjeno 17 ljudi, od toga 10 vojnika. Ubijeni su: Slavko Šćukanec, Sentmartoni, Miroslav Svoboda, Viktor Kolombar, Miloš Mrše, Mato Gašparović, Mijo Staničer, Stjepan Jureša, Josip Lupinski, Ferdo Veršec, Nikola Ivša, Dragutin Kostelac, Andro Martinko i Antun Tašner-Juričić.
Krajem prosinca 1918. godine pred Vojnim sudom u Zagrebu, zbog pobune iz te dvije domobranske pukovnije, osuđeno je na zatvorske kazne u trajanju od jedne do 10 godina 23 sudionika te prve pobune hrvatskoga naroda protiv srpske monarhističke okupacije.
Na određen način te ‘Prosinačke žrtve’, za ostvarenje sna hrvatskoga naroda za vlastitom državom, imaju veće značenje nego ban Josip Jelačić koji je ipak bio u službi Habzburške monarhije u kojoj su Hrvati poput drugih naroda u toj monarhiji bili podanici, a da se ne spominje kako se carski Beč obračunao s hrvatskim velmožama Petrom Zrinskim i Krstom Frankopanom.
Unatoč žrtvi koju su u prosincu 1918. godine, nakon raspada Austrougarske monarhije, dali hrvatski domoljubi zalažući se za hrvatsku republiku a protiv stvaranja nove kraljevine na čelu sa srpskim kraljem, što se ostvarilo Domovinskim ratom krajem prošlog stoljeća, ta njihova žrtva je sustavno zapostavljena u demokratskoj i slobodnoj Hrvatskoj.
Dok se spomenik banu Jelačiću kočoperi na sredini glavnog zagrebačkog trga spomen na Prosinačke žrtve, ne može se reći skromno nego bolje reći ponižavajuće, je obilježen malom pločom na uglu Trga Bana Jelačić i Jurišićeve ulice.
Na toj zgradi stoji ploča koju je postavila udruga ‘Hrvatski domobran’ s natpisom “Vojnici slavne 25. i 53. domobranske pukovnije određujući se javno za samostalnu Republiku Hrvatsku ubijeni su strojnicama s ove zgrade. Vječna im slava i hvala”.
Uočljivo je da na ploči ne piše tko i u ime koga je izvršio taj pokolj, a da se ne ukaže kako su prve hrvatske žrtve, koje su se u novijoj hrvatskoj povijesti zalagale za hrvatsku republiku, praktički ignorirane, dok s druge strane u Zagrebu i po cijeloj Hrvatskoj još uvijek stoje spomenici s imenima komunističkih prvaka koji su u njihovom režimu, prije svega ubojstvima, progonili svaku pomisao na pravo hrvatskoga naroda za vlastitu državu.
To sustavno ignoriranje Prosinačkih žrtava ide toliko daleko da se skriva od javnosti gola činjenica da je njima za vrijeme Kraljevine Jugoslavije podignut spomenik tik do spomenika banu Jelačiću.
Udruga ‘Hrvatski domobran’, na čelu s hedezeovskim uhljebom, nekakvim ‘pjesnikom sa Zrmanje’, Ivicom Jurjevićem, koja legalno svake godine organizira misu za Prosinačke žrtve, nikad se nije oglasila o povijesnoj važnosti tog događaja, pa ni o tome kako bi trebalo obnoviti spomenik posvećen njima.
U taj proces zaborava, što je po Matošu karakteristika Hrvata, uključio se i Muzej Grada Zagreba, jer u njemu osim jedne slike prosvjedne povorke, koja se kretala Ilicom do glavnog zagrebačkog trga, nema ni spomena o tome a kamoli fotografije da je uz spomenik banu Jelačiću bio i spomenik Prosinačkim žrtvama.
Što je zanimljivo, za vrijeme komunističke Jugoslavije u Dubravi je postojala Avenija prosinačkih žrtava, ali to se nije odnosilo na hrvatske žrtve od 5. prosinca 1918. godine, kojih se tada nitko nije sjećao, nego na neke komunističke prosinačke žrtve. Počtkom 90-tih ta je avenija preimenovana u Aveniju Dubrava.
Ove godine 5. prosinca dogodilo se ono što se ponavlja iz godine u godinu. U programu Hrvatskoga radija ‘Dogodilo se na današnji dan’ jednostavno je ignoriran taj za hrvatski narod i samu državu važan povijesni događaj.
Urednicima tog programa ovog 5. prosinca, koji inače sustavno prešućuju, osim onih najvažnijih, druge važne događaje iz Domovinskog rata bili su važniji Walt Disney, fizičar Heisenberg i bitka za Moskvu od žrtve koju su za republiku Hrvatsku dali domobrani i pučanstvo grada Zagreba. S druge strane u dugovječnoj emisiji HTV-a ‘TV kalendar’ događaj 5. prosinca bio je objektivno opisan.
Kako se moglo dogoditi da Hrvatska televizija i Hrvatski radio imaju različit odnos kad je u pitanju obilježavanje 5. prosinca kao važnog datuma u novijoj hrvatskoj povijesti zbog žrtava koje su pale za hrvatsku republiku, što je ostvareno tek 80-tak godina kasnije Domovinskim, odnosno pobjedom u Srpsko-hrvatskom ratu.
U ovom slučaju Hrvatski radio, kojemu je glavna urednica programa Eliana Čandrlić Glibota koju podržava SDP, grubo je prekršio članak 7. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji jer nije istinito i cjelovito u svojoj emisiji ‘Dogodilo se na današnji dan’ informirao javnost o jednom značajnom događaju hrvatske povijesti, a još je važniji odgovor na pitanje čije to interese zastupa Hrvatski radio kad, za razliku od Hrvatske televizije, prešućuje Prosinačke žrtve.
Budući da se radilo o ozbiljnom propustu prošle godine uputio sam ta pitanja novoizabranom predsjedniku Programskog vijeća HRT-a Vlahi Bogišiću koji u poslovanju javnog radija i televizije treba zastupati i štititi interese cjelokupne hrvatske javnosti.
Naravno, od komunjarskog predsjednika Programskog vijeća nisam dobio nikakav odgovor.
Udruga Hrvatski Ratnik
Spomenik na Trgu bana Jelačića u Zagrebu Prosinačke hrvatske žrtve treba obnoviti i postaviti na istom mjestu i istoj velični sa punim i temeljìtim opisom događanja na pliči na spomeniku.
A 5. prosinca Sabor RH treba proglasiti [poslati im nacrt i prijedlog] praznikom borbe i žrtve hrv.naroda za slobodnom, nezavisnom i suverenom Hrvatskom državom.
POKOJ VJEČNI UBIJENIM DOMOBRANIMA A MI SE MORAMO SJEĆAT TIH ŽRTAVA, NADAM SE PROMJENOM VLADAJUĆE KLIKE DA ĆE SE POVJEST TUMAČIT ONAKO KAKVA JE I BILA🇭🇷♥️🇭🇷👍
Gradonacčlnik,Pupovac i Možemo na Sljemenu obilježavaju smrt obitelji Zec,koju je iz nerješenih poslovnih odnosa likvidirao Munib Suljić, što nema nikakve veze s oslobodilačkim domovinskim ratom i porazom srbočetničko genocidnom bagrom.