Hrvatski Ratnik nikoga ne mrzi i ne psuje Boga ni svetinje
https://t.me/hrvatskiratnik [email protected]

BRICS: Tiha revolucija u globalnom upravljanju!

Objavljuje Hrvatski Ratnik

Ruski grad Kazanj će, od 22. do 24. listopada, biti domaćin samita BRICS-a – prvog te vrste koji će uključivati novo ažurirani sastav država članica. Zemlje BRICS-a pristupaju pitanjima poput klimatskih promjena i održivog razvoja pod vlastitim uvjetima, odbacujući jedinstvena rješenja koja često predlažu zapadne institucije. Kako BRICS nastavlja rast i evoluira, to ne samo da osporava postojeći poredak već stvara potpuno novi…

Ruski grad Kazanj će, od 22. do 24. listopada, biti domaćin samita BRICS-a – prvog te vrste koji će uključivati novo ažurirani sastav država članica. Pomoćnik predsjednika Putina, Jurij Ušakov, govorio je o predstojećem događaju tijekom posebnog priopćenja (https://t.me/nevs_kremlin_eng/2796). BRICS se sada sastoji od deset nacija: Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika, Egipat, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija, i Etiopija.

Pozivi za samit upućeni su u 38 država, od kojih su 32 već potvrdile da će sudjelovati, a njih 24 će predstavljati njihovi najviši dužnosnici. Broj prisutnih bi mogao rasti. Moto ruskog predsjedavanja BRIKS-om je “Jačanje multilateralizma za pravičan globalni razvoj i sigurnost”.

Prema riječima geopolitičkog eksperta, profesora Lorenca Marije Pacinija, (https://x.com/noomachia/status/1843718430664601856) predstojeći samit BRICS-a u Kazanju predstavlja više od još jednog diplomatskog skupa. On simbolizira ključnu tranziciju iz unipolarnog svijeta, kojim dominira Zapad, u uravnoteženiji, multipolarni poredak.

“Došlo je vrijeme da BRICS postane pravi igrač”, tvrdi Pacini, naglašavajući potencijal zajednice da temeljito promijeni globalne financijske sustave i strukture upravljanja

Digitalni suverenitet – Nova granica:

Jedno od najznačajnijih bojnih polja u ovoj geopolitičkoj promjeni je digitalno upravljanje. Rusija i Kina, ključne članice BRICS-a, razvile su nezavisne internet mreže – Runet i njegov kineski ekvivalent – kao alternativu internetu kojim dominira Zapad.

Ovaj pritisak na digitalnu autonomiju nadilazi puku internet kontrolu. Zemlje BRICS-a razvijaju vlastite sustave plaćanja dovodeći u pitanje monopol SVIFT mreže na međunarodne novčane transakcije. Predloženi sustavi ‘BRICS Bridge’ i ‘BRICS Pai’ predstavljaju izravan izazov zapadnoj financijskoj dominaciji.

Izvan Ujedinjenih nacija:

Ujedinjene nacije, koje su dugo smatrane kamenom temeljcem globalnog upravljanja, suočene su s ispitom bez presedana. “Ništa što je do danas izašlo iz Ujedinjenih nacija nije dovelo do nečega dobrog, posebno u zadnjih 30 godina” – tvrdi Pacini.

Ova oštra procjena odražava rastuće razočaranje međunarodnim institucijama predvođenim Zapadom.

Zemlje BRICS-a se ne žale samo na status ‘Quo’, oni aktivno grade alternative. Vode se rasprave o stvaranju nove međunarodne organizacije, koja bi potencijalno mogla zamijeniti ili biti paralelna s UN-om, koja bolje odražava realnost multipolarnog svijeta.

Ekonomska revolucija:

Možda najopipljiviji izazov zapadnoj dominaciji dolazi u obliku financijskih inicijativa BRICS-a. Planovi za novu valutu BRICS-a, koja je navodno podržana 40% zlatom i 60% lokalnim valutama, mogli bi značajno narušiti globalnu dominaciju američkog dolara. Ne radi se samo o ekonomiji, radi se o prekrajanju mape globalne moći.

“Došlo je vrijeme da BRICS postane pravi igrač u tom smislu, a svijet to zahtijeva”, primjećuje Pacini, iako upozorava da je za takve preobrazbe potrebno vrijeme, pravac je jasan: udaljavanje od hegemonije dolara ka raznovrsnijem, multipolarnom financijskom sustavu.

Multipolarnost – Novi svjetski poredak:

U središtu vizije BRICS-a je koncept multipolarnosti – svijeta u kome više regionalnih centara moći koegzistira i surađuje. Ova vizija prevazilazi tradicionalnu geopolitiku.

Zemlje BRICS-a pristupaju pitanjima poput klimatskih promjena i održivog razvoja pod vlastitim uvjetima, odbacujući jedinstvena rješenja koja često predlažu zapadne institucije

Dok se BRICS priprema za samit u Kazanju, ulozi ne mogu biti veći. Potencijalno proširenje saveza, zajedno s njegovim ambicioznim financijskim i upravljačkim inicijativama, moglo bi označiti prekretnicu u globalnoj historiji.

Kako BRICS nastavlja rast i evoluira, to ne samo da osporava postojeći poredak već stvara potpuno novi. Više nije pitanje hoće li se ova promjena dogoditi, već kako će se ona odvijati i što to znači za budućnost globalnog upravljanja.

Izvor: InfoTeam / https://t.me/+Jy8c7oX1R3o1MDI8

Udruga Hrvatski Ratnik

3 komentara
Ostavite vaš komentar

3 komentara