Piše: Aleksandar Saša Savić
Još jedan u nizu primjera nerješavanja društvenih problema novi je Vladin prijedlog izmjena Zakona o igrama na sreću. Izmjene su, naravno, samo kozmetičke prirode. Vlada je usvojila i u Sabor uputila izmjene Zakona o igrama na sreću, kojima se ‘puno restriktivnije’ regulira njihovo oglašavanje te se uvodi registar isključenih igrača koji će voditi Hrvatski zavod za javno zdravstvo radi odvraćanja građana od igranja takvih igara…
Također, želi se dodatno onemogućiti rad nelegalnim priređivačima igara na internetu.
Premijer Andrej Plenković (HDZ) smatra da će izmjene (u kontekstu Nacionalne strategije djelovanja na području ovisnosti) utjecati na smanjenje ovisnosti o kockanju.
Zakon je usmjeren na dva bitna područja – regulaciju novih mjera društveno odgovornog priređivanja igara na sreću te ograničavanje oglašavanja.
Mjere društveno odgovornog priređivanja tako obuhvaćaju uvođenje obveze identifikacije svih igrača u zemaljskim poslovnicama, ujednačavanje postupka isključenja igrača, uspostavu registra isključenih igrača, kao i mjere oduzimanja prava priređivanja igara na sreću zbog neprovođenja mjera društveno odgovornog priređivanja.
Uvođenje obveze identifikacije svih igrača
Analiza implementiranih mjera društveno odgovornog priređivanja igara na sreću ukazala je na potrebu reguliranja strožih uvjeta ulaska u prostore u kojima se priređuju igre na sreću te će se izmjenama propisati obveza identifikacije svih igrača prilikom ulaska u takve objekte.
Navedeni način reguliranja ulaska u objekte za igre na sreću smanjit će svaku mogućnost sudjelovanja u igrama na sreću maloljetnih osoba i omogućiti učinkovitiju provedbu postupka isključenja igrača.
Od te obveze bit će izuzete lutrijske igre s obzirom da je, pojašnjava se u Zakonu, riječ o igrama na sreću ‘nižeg rizika’.
Zaboravljeno je istaknuti (pa stoga mi ističemo) da su lutrijske igre uglavnom u organizaciji državne tvrtke Hrvatska lutrija te (očigledno za premijera) tamo onda nije nužno ‘gnjaviti’ građane regulacijama…
Analiza koja se spominje nije baš lako dostupna (ako ikako), što je već uobičajeno za ‘transparentni’ HDZ (no ne propušta se isticati da se nešto analiziralo kako bismo stekli dojam da se nešto doista i radilo), ali uspjeli smo locirati akcijski plan ministarstva zdravstva pa vam dijelimo poveznicu.
Dokument: Akcijski plan ministarstva zdravstva
Zabrana i ograničavanje oglašavanja
Izmjenama Zakona ‘puno se restriktivnije’ regulira i oglašavanje igara na sreću. Tako tvrdi Vlada, a mi smo se dobro nasmijali!
Evaluacija postojećeg zakonodavnog okvira (op.a. navedena evaluacija također nije lako dostupna, ako ikako, te se također spominje i naglašava za stvaranje dojma predanog rada Vlade) kojim je zabranjeno oglašavanje u radijskim i televizijskim emisijama te tiskanim materijalima za djecu ukazala je na nedovoljno kvalitetno reguliranje oglašavanja igara na sreću kojim se najviše stimulira sudjelovanje igrača u igri i posljedično povećava incidenciju ovisnosti o igrama na sreću.
Dakle Vlada dosad uopće nije marila što reklame za igre na sreću ‘iskaču iz paštete’!
Prijedlogom Zakona postojeća zabrana proširuje se na zabranu oglašavanja u svim tiskanim medijima, dok se oglašavanje putem interneta te u audiovizualnim (televizijskim) i radijskim programima ograničava.
Konkretno, zabranjuje se u vremenu od 6 do 23 sata, uz izuzetak 15 minuta prije, za vrijeme i 15 minuta nakon sportskog događaja koji se emitira uživo. Prilikom oglašavanja se moraju isticati upozorenja da igre na sreću mogu uzrokovati ovisnost te da je zabranjeno sudjelovanje maloljetnika.
Dakle i dalje će tijekom emitiranja sportskih događanja uživo biti reklame kockarnica i kladionica, baš kao i do sada, a upitno je jesu li i do sada takve reklame prekoračivale minutažu predviđenu ‘novim ograničenjima’.
A i tu imamo izuzetak za lutrijske igre ‘niskog rizika’ kod kojih igrač saznaje ishod igre do najviše tri puta tjedno, te instant i ekspres lutrijskih igara koje koriste papirnate srećke.
Zabranjuje se oglašavanje bonusa, osim na internet stranicama licenciranih priređivača igara na sreću (op.a. naravno, osim…).
Zabranjuje se oglašavanje igara na sreću u svim medijima, sadržajima i na događajima namijenjenim za djecu i mladež (op.a. vjerujemo da se navedeno izbjegavalo i do sada, ali neka su napisali).
U pitanje sponzorstava se ovaj Zakon ne upliće, što znači da će kladionice i dalje moći biti sponzori klubova i natjecanja. Dakle, na odorama sportaša moći će bez problema čitavo vrijeme biti reklama za kockarnicu ili kladionicu neovisno o svim zabranama. Simpatično zaobilaženje forme i restrikcije.
Oglašavanje igara na sreću zabranit će se i na svim javno vidljivim površinama osim na vanjskim dijelovima prostora u kojima se priređuju takve igre.
Nadalje, s vanjske strane se ne smije vidjeti u unutrašnjost objekta u kojima se igraju igre na sreću. Vjerujemo da su sve kladionice i kockarnice ‘zamaskirane’ kako unutar njih ne bi dopiralo svjetlo dana i kako kockari ne bi imali pojam o vremenu i dobu dana pa se niti sada ne vidi ništa unutra s vanjske strane. Ali neka je premijer pripisao sebi golemo promišljanje.
Tu bi, prema ovom prijedlogu, izuzetak bio za prostore casina u ugostiteljskim objektima koji se nalaze u hotelima s četiri ili više zvjezdica, no u javnom savjetovanju prihvaćena je sugestija da se i kod njih isto odnosi ako je dio casina vidljiv s vanjske strane hotela. Naravno, još jedan izuzetak…
Registar isključenih igrača
Novina je i uspostava Registra isključenih igrača. Naime, igrač koji sudjeluje u igrama na sreću (a koji ima problem s ovisnošću), moći će podnijeti zahtjev priređivaču da ga se isključi iz igre. Kad to zatraži kod jednog priređivača, prema ovim izmjenama, bit će mu onemogućen pristup takvim igrama kod svih priređivača.
Digresija: što mislite koliko će ovisnika o kocki sami zahtijevati isključenje iz igre???
Osim što će igrač taj zahtjev moći podnijeti sam, kao i zatražiti njegov opoziv, zahtjev za njegovim isključenjem, uz njegovu suglasnost, moći će podnositi i ustanove za zaštitu obitelji i Hrvatski zavod za socijalni rad, kao i zdravstvene ustanove koje se bave zaštitom mentalnog zdravlja i liječenjem ovisnosti.
Digresija: što mislite koliko će ovisnika o kocki dati suglasnost da im netko zabrani kockati???
Registar isključenih igrača vodit će Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), a priređivači će im biti dužni dostavljati podatke te osiguravati da osoba upisana u Registar ne sudjeluje u igrama na sreću.
Digresija: što mislite koliko ‘debeli’ će biti taj registar???
Rok za njegovu uspostavu je 30. lipnja 2026., a do tada je HZJZ dužan formirati kontaktnu točku za razmjenu podataka o isključenim igračima.
Digresija: dobro da se nisu požurili, valja uvijek koju godinu pričekati!!!
U slučaju konzistentnog kršenja navedenih mjera priređivačima prijeti mogućnost oduzimanja prava na priređivanje igara, a dužni su uskladiti svoje poslovanje šest mjeseci od donošenja Zakona.
Propisuje se i kako će se izmjenom Općeg poreznog zakona uvesti mjera blokade uplata u igre koje internetom priređuju nelicencirani priređivači, a koju će provoditi pružatelji platnih usluga (banke i kartične kuće).
Koji je uopće cilj ovih izmjena?!
Iz Vlade poručuju kako je cilj ovih izmjena da se mehanizmima odgovornog priređivanja igara na sreću, njihova dostupnost i poticanje na sudjelovanje ograniči što će rezultirati i smanjenjem incidencije ovisnosti i njenih negativnih posljedica kako na pojedinca tako na društvo u cjelini.
U redu, ali zbog čega se reklamiranje igara na sreću ne zabrani kao cigarete ili alkohol? Zašto postoji mnoštvo izuzetaka?
I zašto državnim institucijama nije dato pravo procjene stanja osobe i izdavanja mjere zabrane kockanja te upis u registar isključenih igrača bez privole ovisnika?
Koja je svrha kozmetičkih izmjena zakona i zapravo zakonskim opisivanjem nekih trenutnih činjenica (primjerice onemogućavanje pogleda izvana unutra) opisivati i najavljivati ‘odlučnu borbu protiv kocke’ (op.a. osim, naravno, obmanjivati javnost kao da se doista nešto čini, a posebno u grčevitim i borbenim izrazima lica tijekom najava i prezentacija)?!
Naravno, nemaju ove izmjene nikakvu ozbiljnu namjeru u borbi protiv ovisnosti o kockanju, ovo je najobičniji PR koji zapravo neće promijeniti apsolutno ništa jer naša Vlada i premijer Plenković nemaju na pameti i srcu stvarne interese našeg društva i zaštitu istog od jednog od najgorih društvenih poroka!
Izvor: Vijesti HRT-a
Aleksandar Saša Savić/Razglas.org
Udruga Hrvatski Ratnik