Piše: Ivana Perić
Jučer, 23.11. u Zagrebu, održani su prosvjedi, u organizaciji građanskih inicijativa, od važnosti za zdravstvena i ekonomska a zapravo egzistencijalna pitanja Zagrepčana i Hrvata. Prosvjed protiv izgradnje spalionice medicinskog otpada u sklopu bolnice na Rebru krenuo je iz parka Maksimir do navedene bolnice, a prosvjed hrvatskih obiteljskih iznajmljivača protiv planiranih zakonskih izmjena održan je na Trgu Francuske republike…
Građanska inicijativa ‘Maksimir za Zagreb’
Nakon održanog javnog izlaganja u utorak 19.11. građanska inicijativa ‘Maksimir za Zagreb’ organizirala je prosvjed protiv izgradnje spalionice na Rebru. Pokrenuli su i peticiju (klikom na poveznicu ju možete i potpisati).
Inicijativa smatra kako spalionici nije mjesto u centru grada, u sklopu bolnice, u gusto naseljenoj zelenoj gradskoj četvrti Maksimir.
Inicijativa ‘Stop spalionici Rebro’ već se skoro dvije godine bori protiv izgradnje spalionice. U okviru projekta u obzir nije uzeta niti jedna studija, ni znanstveni ni stručni rad, koji upozorava na štetnost spalionica po ljudsko zdravlje i dugoročnu štetu po okoliš. Također, smatraju kako izgradnja spalionice nije jedino tehničko rješenje te kako se krše i urbanistički propisi.
Pozivaju Ministarstvo zdravstva da ukloni projekt iz Nacionalnog programa oporavka i zamijeni ga boljim rješenjem. Apelirali su na novu ministricu zdravstva, Irenu Hrstić, da djeluje prije nego nastane šteta.
U pojasu od samo jednog kilometra od planirane spalionice otpada živi 48.000 stanovnika, nalazi se 10 vrtića, 5 osnovnih škola, srednja škola te nekoliko fakulteta.
Također, unutar radijusa od samo 100 metara boravi oko 1.000 pacijenata na bolničkom liječenju, 1.000 građana se dnevno liječi u ambulantama, a u bolnici radi i više tisuća zdravstvenih i drugih djelatnika. Najbliže kuće i stambene zgrade su na udaljnosti od samo 46 metara od planirane spalionice.
Čestice koje nastaju spaljivanjem medicinskog otpada ulaze u respiratorni sustav, a najmanje od njih prodiru i u krvotok gdje uzrokuju ozbiljne zdravstvene probleme poput astme, povišenog krvnog tlaka te povećanog rizika od moždanog i srčanog udara.
Zbog specifičnosti medicinskog otpada nastaju, ili su prisutne, izrazito toksične i postojane tvari koje se nakupljaju u okolini i dugotrajno štete zdravlju (Op.A. Svakako nam uz već postojeće katastrofalno stanje sa zrakom u Zagrebu nije potrebna dodatna zagađenost!).
Kod stanovnika povećana je incidencija obolijevanja i od malignih bolesti, a poznat je i negativan utjecaj na reproduktivno zdravlje.
Također, planirana spalionica nije u skladu ni s europskim standardima. Europa se već odavno odmakla od spaljivanja otpada na ovaj način. Primjerice, u Njemačkoj su zatvorene sve 554 bolničke spalionice otpada, a u Velikoj Britaniji zadnja je zatvorena još 1990-ih.
Kažu kako ova spalionica već sada smrdi na korupciju, te kako je to jedini razlog zbog kojeg se projekt još uvijek gura dalje.
Najavljeni su dodatni prosvjedi i pritisci na tijela izvršne vlasti sve dok projekt ne bude zaustavljen.
Građanska inicijativa ‘Spasimo male obiteljske iznajmljivače’
Zbog najavljenih izmjena propisa na štetu malih privatnih iznajmljivača, koji čine preko 50% turističkih smještajnih kapaciteta u Hrvatskoj, građanska inicijativa ‘Spasimo male obiteljske iznajmljivače’ (Gi SMOi) uspjela se u kratko vrijeme organizirati i pozvati na ‘Skup nezadovoljstva’.
Svoju egzistencijalnu borbu su započeli pokretanjem peticije protiv zabrane apartmana u zgradama – za slobodu privatnog vlasništva (klikom na poveznicu ju možete i potpisati).
Sporne izmjene su:
1. povećanje paušala poreza na dohodak malim obiteljskim iznajmljivačima,
2. uvođenje obveze ishođenja suglasnosti kvalificirane većine suvlasnika u zgradama,
3. uvođenje nejasne definicije domaćina u Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti.
Gi SMOi ističe kako u raspravu o tim izmjenama nikada nisu bili uključeni predstavnici obiteljskog smještaja te smatra kako će prihvaćanje novih zakonskih odredbi učiniti nepovratnu štetu ne samo iznajmljivačima i njihovim obiteljima već uopće hrvatskom turizmu i svim uključenim dionicima – od restorana preko pružatelja turističkih usluga do trgovina.
Udruga će se stoga povezati s udrugama tih pratećih djelatnosti.
Traže da se iz prijedloga Zakona o lokalnim porezima izbaci obveza plaćanja poreza na nekretnine malih iznajmljivača koji će se naplaćivati po vrijednosti a ne po kvadraturi nekretnine. Ističu da ta obveza u izrazito nepovoljan položaj stavlja obiteljske iznajmljivače u usporedbi s ostalim subjektima u turističkom sektoru i da pogoduje hotelima i krupnom kapitalu.
Prosvjedom iskazuju protivljenje cjelokupnom antisocijalnom zakonskom paketu koji Vlada predlaže sa, smatraju, ciljem smanjenja broja smještaja u privatnom vlasništvu.
Prijedlog povećanja paušalnog poreza na dohodak, s minimalnih 19,90 na 150 eura po krevetu u prvoj zoni indeksa turističke razvijenosti, oštro osuđuju.
Zalažu se za ostanak paušalnog oporezivanja s donjom granicom paušalnog poreza od 0 eura kako bi lokalne samouprave imale potpunu slobodu odlučivanja o poželjnosti obiteljskog smještaja na svojim područjima.
Planiraju za sve protuustavne zakonske prijedloge, ako će država ustrajati na njima, podići tužbe na Ustavnom i Europskom sudu. Smatraju kako nije sramota živjeti od svojeg kapitala kojeg oplođuju svojim radom.
Posebno su istakli otočane koji nemaju alternative takvom načinu turizma, ne mogu stanove dugoročno iznajmljivati ni naći drugi posao izvan turizma a stavljeni su u kategoriju velikih turističkih središta dok pritom vladajući potpuno zanemaruju potrebe otočana.
Smatraju kako je neprihvatljivo da Hrvati ne mogu živjeti od svoje imovine i kako bi cilj održivog turizma trebao biti obnavljanje starih kuća i oživljavanje krajeva.
Na prosvjed su pozvani svi saborski zastupnici no iz redova vladajućih nitko nije došao. Ministar, Tonči Glavina, pozvao je članove Inicijative na sastanak u ponedjeljak.
Ministarstvo tvrdi kako je 40% apartmana prazno usred sezone. Istovremeno, ministarstvo tvrdi i kako su smještajni kapaciteti prebukirani i kako vlada gužva u turističkim destinacijama.
Laži ministarstva raskrinkavaju i brojke Državnog zavoda za statistiku. Iznajmljivačima se predbacuje, osim poreza na nekretnine, i porast cijena nekretnina pa posljedično i odlazak Hrvata iz države.
Uspoređujući službene podatke iz 2019., koja je bila turistički najuspješnija, i podatke iz 2023. godine, koja je druga po uspješnosti, dolazimo do podatka da je u te dvije godine bio isti broj ležajeva i soba, dakle nije bilo povećanja broja turista.
Usporedbe radi, 2019. prosječni indeks cijena stambenih objekata bio je 121, a 2023. godine 180! Pozivaju da se utvrdi stvarni razlog povećanja cijena nekretnina.
Iznajmljivači desetljećima uplaćuju milijarde kuna poreza pa se pitaju gdje je taj novac i zašto nije iskorišten za priuštivo stanovanje, odnosno pitaju se gdje je nestao taj novac.
EU je ove godine izdvojila 24 milijarde eura za priuštivo stanovanje pa je pitanje, ako već postoji problem, zašto ih vladajući ne iskoriste već posežu za protuustavnom zabranom raspolaganja privatnog vlasništva.
Na prosvjed su se odazvali iznajmljivači iz cijele Hrvatske a dobili su podršku i iznajmljivača iz susjednih zemalja. Pročitane su životne priče iznamljivača iz raznih dijelova države, ali i povratnika u Domovinu, a neki su ih i osobno iznijeli.
Organizirat će udrugu na nacionalnoj razini koja će se zalagati za interese svih malih iznajmljivača. Nastavit će i s okupljanjima u drugim gradovima ako vlada ne odluči planirano izmjeniti.
U Hrvatskoj je 125.000 privatnih iznajmljivača koji sa svojim članovima obitelji čine veliki dio glasačkog tijela.
Samohrana majka sa Hvara poručuje: “Ljudi, probudite se dok je vrijeme, kasnije možda bude i prekasno!”
P.S. Udruga Hrvatski Ratnik podržava oba prosvjeda, a i inače svaku vrijednu inicijativu koja ide u korist hrvatskom narodu i svim hrvatskim građanima, pa čak i kad od nas niti ne traže podršku. Samo ne bi trebali raditi prosvjede u isto, ili približno isto, vrijeme a na različitim lokacijama.
Foto by Ivana Perić
Udruga Hrvatski Ratnik
Što to država i velike moćne svjetske korporacije nisu okrupnile i stavile pod svoju kontrolu i nadzor, uništile i uklonile male ribice (čitaj malo i srednje poduzetništvo), a nakon toga zavladale tim sektorom, kontrolirale ga i enormno podigle cijene bogateći se još više i nemilosrdnije.
Uz ovako karakterne političke likove na svim razinama vlasti koje smo sami birali, (ako jesmo), još dobro i stojimo….
Moja puna podrška prosvjednicima uz podršku autora teksta da bi bilo mudro organizatorima prosvjeda razmisliti o datumima i terminima, kako se ne bi poklapali i što više kako bi jedno drugima možebitno i priskočili u pomoć i podršku.
Naravno, ukoliko i organizatori nisu instalirani i motivirani sa vrha pa ovakve situacije više nisu rezultat nespretnosti i posljedica slučaja….osobno me više ništa ne iznenađuje u ovom našem malom ali čarobnom rezervatu.
U svim segmentima svakodnevnice, državni aparat isključivo upražnjava vlastite interese.
Poglavito nakon što je raskrinkan u KORONA KAMPANJI, aparat svoj suludi program nastavlja uništavanja svega i svakoga od nas pojedinačno.
To je toliko uznapredovalo pa državni aparat ne vidi kako sam sebe također uništava.
U slučaju spalionice, očito se radi o realizaciji zamisli nošenoj na krilima korupcije.
REŽIM će svim načinima pokušati ostvariti zamišljeno, makar se najviši dužnosnici u zdravstvu strovalili sa požarnih stepenica ili mu se ministar zdravstva, zbog korupcije našao u REMETINCU.
Kaže narod, RIBA OD GLAVE SMRDI A ČISTI SE OD REPA.
U slučaju 🇭🇷, glava je toliko trula i zaudara pa se nema što više čistiti već glavu doslovce treba ODREZATI !!