Objavljuje Hrvatski Ratnik
Grad Zagreb je za zamjenu stuba Importanne centra dobio dvije ponude. MIG Zagreb ponudio je 804.125 eura, a TKEEE 585.050 eura. Zagreb je namještao natječaj za tvrtku MIG od koje je Tomašević htio izvući 220.000 eura, ali je toliko nevješt da su ga izigrale tvrtke koje su uvoznici stuba te će sada tvrtka koja uvozi pokretne stube zaraditi 200.000 eura više, a sve će to platiti građani Zagreba. – piše Danijel Grgičin na Facebooku…
Grad Zagreb je za zamjenu stuba dobio dvije ponude. MIG Zagreb ponudio je 804.125 eura, a TKEEE (TK Elevator Eastern Europe) 585.050 eura. Iako je TKEEE ponudio 220.000 eura nižu cijenu, gradonačelnik Tomislav Tomašević 28. veljače je za izvođača odabrao skupljeg ponuditelja. Grad je taj svoj odabir opravdao tvrdnjom da je uplata pologa neispravno provedena. Muzemo dok možemo!
Osim što je to bizaran razlog za odbijanje jeftinije ponude, bizaran je i sam zahtjev da ponuditelj koji Gradu želi pružiti uslugu mora plaćati polog.
Naime, Grad Zagreb je odlučio da ponuditelj mora uplatiti polog od 15.000 eura kao jamstvo dobro obavljenog posla. Zašto je Grad uopće postavio takav uvjet? Jesu li pomiješali lončiće? Naime, Grad Zagreb mora platiti uslugu i bilo bi mnogo logičnije da ponuditelji od Grada Zagreba traže da uplati polog, a ne da to Grad traži od njih.
Međutim, iako Grad tvrdi kako je takav zahtjev jamstvo da će se javiti samo ‘dobri ponuditelji’, to nije točno. Ako je Grad želio osigurati samo prijavu ‘dobrih ponuditelja’ kao uvjet je mogao navesti zahtjev da ponuditelj u prethodnoj godini ima ostvarene prihode minimalno pet puta veće od ponude koje nude, ili da ima zaposlen određeni broj zaposlenika. To je zasigurno logičnije i bolje jamstvo.
Na portalu infobiz.fina.hr može se vidjeti da je MIG Zagreb u 2023. godini imao 7 zaposlenika i prihode u visini od 595.452 eura, a TKEEE je imao 34 zaposlenika i prihode od 3.250.000 eura.
Grad Zagreb je odabrao skuplju ponudu od ponuditelja koji ima 5 puta manje zaposlenih i 5 puta manje prihode u prethodnoj godini, a ponuda koju je dao MIG veća je za 200.000 eura od ukupnih prihoda koje su ostvarili u 2023. godini. Očito je da polog uopće nije jamstvo da će se javiti ‘dobri ponuditelji’, ali se ono ipak može smatrati legitimnim.
Grad Zagreb navodi da su “neispravno proveli uplatu pologa”, tj. da “ponuditelj nije naveo točan model i poziv na broj”, što znači da je Grad Zagreb ipak primio polog od TKEEE-a, ali, kako tvrde, s nekim drugim modelom i pozivom na broj. Međutim, ako je Grad Zagreb odlučio da se pologom dokazuje ozbiljnost ponuditelja, onda je i TKEEE ‘ozbiljan ponuditelj’, samo što će mu na kraju obavljenog posla Grad Zagreb vratiti polog s drugog modela i drugog poziva na broj.
A što se zapravo dogodilo, objasnio mi je čovjek koji je dobro upućen u stanje struke…
U Hrvatskoj postoji 5 tvrtki koje mogu obaviti navedeni posao. To su uvoznici-distributeri-zastupnici tvrtki koje proizvode pokretne stube: TKEEE, Kone, Schindler, Klemann i Otis. Tvrtka koju je Tomašević odabrao ne može obaviti taj posao jer nije uvoznik-distributer-zastupnik, a spomenuti čovjek koji je dobro upućen u stanje struke nije ni čuo za tu tvrtku sve do ovog igrokaza s natječajem.
Dakle, Grad Zagreb je namještao natječaj upravo za tu tvrtku tako što nije dovoljno jasno naveo s kojim modelom i kojim pozivom na broj žele uplatu pologa. To je jedini način na koji mogu ‘izbaciti’ tvrtke koje se bave tim poslom i koje imaju reference u tom poslu, a MIG sad od ostalih četiriju tvrtki koje se bave tim poslom mora tražiti da im prodaju stube.
Na to nisu pristale tri tvrtke, Schindler jest, ali je ponuda 200.000 eura viša od one koja je uobičajena. MIG na to mora pristati jer nije zastupnik i to je jedini način za obavljanje tog posla.
Dakle, Tomašević je htio izvući 220.000 eura, ali je toliko nevješt da su ga izigrale tvrtke koje su uvoznici stuba te će sada tvrtka koja uvozi pokretne stube zaraditi 200.000 eura više, a sve će to platiti građani Zagreba.
Danijel Grgičin/Facebook
Urednički komentar by Ivana Perić
Tomašević i njegovi drugovi, a osobito drugarice, iz sekte ‘Možemo’ hvale se transparentnošću i poštenjem. Obećavali su da će riješiti se Pripuza i CIOS-a, sanirati Jakuševec i donijeti sreću i blagostanje Zagrepčanima. Predstavili su se kao sušta suprotnost pokojnom Bandiću.
Međutim, svjedočimo njihovoj ‘transparentnosti’ i ‘poštenju’, i vidimo koja su obećanja ispunili, te što smo stvarno dobili otkako je Tomašević s nesposobnjakovićima iz sekte ‘Možemo’ preuzeo upravljanje gradom?
Zagreb sve više počinje ličiti na neku balkansku kasabu. Četiri tisuće novih divljih deponija, smeće na sve strane, kaos u prometu, svakodnevno kašnjenje tramvaja i autobusa ZET-a, niz besmislenih i potencijalno opasnih kružnih tokova, zapušteni i neuredni parkovi, milijuni našeg novca za njemu i njegovima ideološki bliske a stvarno beskorisne udruge, šarene klupe, jugoslavenske zastave, bezlični novi grb Zagreba…
Osim toga, Tomašević bi ostavio Domovinski rat povjesničarima i okrenuo se budućnosti, a njegova budućnost su ‘trnjanski kresovi’ i veličanje NOB-e. Licemjerno do bola.
Ako je cilj bio mijenjanje identiteta Grada, cilj je skoro postignut.
Naslovna fotografija je plakat koji krasi zagrebačke reklamne panoe i koji predstavlja upravo ono što Tomašević i Možemo zastupaju u Zagrebu, i što bi rado prenijeli na cijelu Hrvatsku, jugoslavenska zastava i dugine boje, sve ono što je njima bitno. Tko šiša običnog malog čovjeka i njegove potrebe!
Tko je postavio plakat nije nam poznato, ali tko je da je pogodio je u ‘sridu’.
Udruga Hrvatski Ratnik